Česky English

Sturmey-Archer CS-RK3

Hybridní náboj kombinující třístupňovou planetovou převodovku s klasickou přehazovačkou. Dá se použít jako náhrada přesmykače, kdy získáte standardní rozsah 3×něco, ale nemusíte řešit křížení řetězu a částečně můžete řadit i za klidu. Nebo ji můžete s přesmykačem zkombinovat a rozšířit si tak celkový rozsah převodů. Váhově vychází o chlup těžší než standardní kazetový náboj + přesmykač + dva převodníky, cena v roce 2016 cca 2700 Kč. Kromě verze pro kotoučovou brzdu existuje ještě nebržděná CS-RF3. Ekvivalentem je Sram Dualdrive, ale ten už se nevyrábí.

Na ořech pasuje osmi nebo devítistupňová kazeta (zvenku jsou stejně široké a liší se jen roztečí pastorků), dovolené poměry počtů zubů výrobce neuvádí. Převodovku můžete ovládat jakoukoli páčkou pro přesmykače (mám vyzkoušenou jakousi Shimano); přesně je potřeba seřídit jenom prostřední polohu, dvě krajní mají hodně široké tolerance. Taháním za lanko se řadí do pomala, tedy opačně, než je zvykem u přesmykačů (ale souhlasně s přehazovačkami). Lanko zalézá do převodovky pravým koncem osy, před špínou ho můžete ochránit plastovou krytkou. Převodovka se navenek chová stejně jako dříve popsaná S-RC3, jenom jinak cvrčí (což znamená jinak uspořádané západky).

Náboj používám na nákladním lehokole, kde je k nezaplacení možnost zařadit si po nečekaném zastavení pomalý rozjezdový převod a jednotác vepředu podstatně zjednodušil vedení řetězu. K tomu 38zubý převodník a osmikolečko Megarange 11..34. Zatím (po prvních 1500 kilometrech) převodovka funguje zcela spolehlivě a řadí rychleji než přehazovačka. Dlouhodobou spolehlivost prověří čas, podrobnosti o vnitřním mechanismu dodám, až ho někdy rozeberu.

Reklamy: