Česky English

SON 28

Asi nejkvalitnější a také nejdražší dynamo, jaké se dneska dá sehnat (cena hodně přes 5000 Kč). Chlubí se nízkými ztrátami ve vypnutém stavu, dobrou účinností, dlouhou životností (záruka 5 let) a totální bezúdržbovostí (taky ani udržovat nejde, protože je slisované napevno). Po třech letech bezproblémového provozu se zatím zdá, že je to pravda.

Ložiska jsou průmyslová, důkladně utěsněná, dokonce tam je i udělátko na vyrovnávání tlaku, aby se dovnitř nenasávala vlhkost, když se změní teplota. Dynamo se do vidlice upíná upínákem (varianta s plnou osou neexistuje), typ si můžete vybrat: páka, inbus (na fotce) nebo bezpečnostní matice. Na jednom konci osy jsou výstupní kontakty; konektory jsou součástí balení (včetně izolačních smršťovacích bužírek), případné náhradní seženete v běžných elektroobchodech. Na druhé straně mají některé varianty dynama přírubu pro kotoučovou brzdu: buď ISO (šest šroubů, na fotce), nebo Centerlock (drážkování). Dynamo je velice malé a lehké - lehčí než kombinace obyčejného náboje a plášťového dynama.

Číslo 28 v názvu říká, že je dynamo určené pro 28" kola. Já jsem si ho namontoval do 20" skládačky, kde se točí rychleji a vyrobí víc elektřiny. Pokud takové výkony nepotřebujete a jde vám spíš o co nejmenší ztráty, je pro 20" kola lepší volba model Delux.

Charakteristiky

Měřeno s kolem 20×1,75" neboli 47-406 mm, v tachometru byl zadaný obvod 1546 mm. Pro přehlednost uvádím v grafech i odpovídající rychlosti pro 28" kolo. Pro jiné průměry kol si rychlosti vydělte mým obvodem a vynásobte vaším.

závislost napětí na rychlosti a zátěži
Napětí naprázdno roste přibližně lineárně a při 25 (34) km/h dosáhne 50 V, dál jsem to neměřil.

závislost proudu na rychlosti a zátěži
Proud nakrátko končí na 540 mA a dál už neroste ani při dalším zrychlování.

závislost výkonu na rychlosti a zátěži
Jmenovitých 3 W dosáhnete s 28" kolem někde při 20 km/h a zatížení běžně žravými žárovkami, při menších proudech roste účinnost a dostanete skoro půl wattu navíc. S menším kolem dostanete Temelín na kolečkách :-).

voltampérové charakteristiky

Pro co nejlepší účinnost vychází ekvivalentní odpor zátěže 30 Ω nebo víc. S 20" kolem se dá počítat s napětím až 12 V a zapojovat LED do dlouhých sérií s malými předřadnými odpory (tedy kromě předních světel, která musí svítit i při malých rychlostech). Pro 28" je vhodnější něco kolem 8 V.

Zdrojová data zde (XLS, Excel 97).

Reklamy: