Česky English

Sturmey-Archer X-FDD (2,4 W)

Náboj kombinující dynamo a bubnovou brzdu - dobrá volba pro bezúdržbová kola do každého počasí. Točí se na průmyslových ložiskách a chlubí se dokonalým utěsněním proti rozmarům počasí, ale vnitřek jsem ještě na vlastní oči neviděl, tak to nemůžu potvrdit. Chod dynama je naprosto tichý a odpor tak malý, že podle něj nepoznám rozdíl mezi rozsvícenými a zhasnutými světly. Srovnání s nábojem bez dynama nemám, protože jsem ho na tomhle kole nikdy neměl. Cena cca 1400 Kč (rok 2013).

Brzdový buben má průměr 70 mm (existuje i verze XL-FDD s 90mm bubnem). Brzdí docela slušně - i na Stadionu s koly 28×1,75" zastavuje líp než ráfková brzda na o pět kilo lehčím Favoritu. Slabinou jsou dlouhé prudké sjezdy, brzda se přehřívá a je potřeba nechat ji vychladnout dřív, než si upeče magnety v dynamu (snesou max. 80 °C). Sundavání kola je v pohodě, lanko se vyhákne holýma rukama a reakční páka je v přídržném pásku jenom volně nasunutá (ale pásek samotný drží na vidlici pevně). Údržba je triviální, stačí seřídit bowden a je to, žádné piplání s botkami ani ladění kotoučů. Jsem zvědavý, jak dlouho vydrží brzdové obložení (náhradní se dá normálně koupit).

Charakteristiky dynama

Jmenovitý výkon je 2,4 W (existuje i 3W verze). Měřeno s kolem 28×1,75" neboli 47-622 mm, v tachometru byl zadaný obvod 2231 mm. Pro jinak velké kolo je potřeba rychlosti v grafech vydělit obvodem mého kola a vynásobit obvodem vašeho.


Průběh napětí naprázdno pokračuje někam do 30 V při 30 km/h. Čísla pro jednotlivé křivky jsou velikosti zátěže v Ω.


Pn je jmenovitý výkon 2,4 W, čísla u jednotlivých křivek jsou rychlosti v km/h.

Proud a napětí v celém změřeném rozsahu rychlostí monotónně rostou, k žádnému maximu jsem se nedostal. Z průběhu grafu odhaduji, že zkratový proud možná někde po čtyřicítce skončí na hranici 460 mA, ale těžko říct - na rovině se mi to nepodařilo nasimulovat.

Standardní 2,4W cykložárovka půjde připojit přímo, i když bych se o ni při větších rychlostech už trochu bál. Světla z menších LED diod doporučuji dimenzovat na ekvivalentní odpor cca 45 Ω (při takové hodnotě se výkon dynama využije nejlépe) a přidat nějaký stabilizační prvek (třeba zenerku), protože výkon dynama není při menších proudech moc jasně ohraničený. Výkonová LED, která snese celý zkratový proud dynama (který jsem ovšem přesně nezměřil), jde připojit přímo i bez ochrany, stačí jenom usměrňovač.

Zdrojová data ke stažení zde (XLS, Excel 97).

Reklamy: